Meteoroloji’den Bugün İçin Uyarı! Mevsim Normallerinin Üstünde Sıcaklık

Dünyadaki canlılar aşırı sıcak hava dalgalarının etkisi altında kalmaya devam ediyor. Türkiye’de ise haziran ayına girmemizle birlikte karşılaştığımız aşırı sıcak gündelik hayatı olumsuz etkilemeye başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) yaptığı son değerlendirmelere göre, bugün yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 3-8 derece üzerinde seyredecek.

MGM verilerine göre, Trakya, Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun yer yer parçalı bulutlu, Karabük ve Kastamonu’nun güney kesimleri ile Çankırı’nın kuzey çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

AŞIRI SICAKLIK VE ÖLÜMLER

Bilim insanlarının bir kısmı bu sıcaklık artışının fosil yakıt kullanımı ve orman yangınlarından kaynaklanan iklim modellerindeki küresel ısınma tahminleriyle örtüştüğünü belirtiyor, ancak ilerleme hızından endişe duyuyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) yeryüzü inceleme programı Copernicus’un ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) verileri, aşırı sıcaklık sebebiyle hayatını kaybeden insanların geçmiş 20 yıla oranla yüzde 30 arttığını gösteriyor.

Guardian’ın aktardığına göre, İklim krizi sebebiyle gerçekleşen doğal felaketlerle birlikte aşırı sıcaklar ele alındığında 2023’te ölen kişilerin sayısının 2022’ye oranla 70 bin kişi daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu da aşırı sıcaklar ve iklim krizine bağlı doğa felaketleri sebebiyle ölenlerin sayısında yüzde 30 artış olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir